Фестиваль «Червона рута»: знущання над людьми та ухиляння від податків
Навряд чи знайдеться в Україні людина, яка б не чула про музичний фестиваль «Червона рута». І якщо зараз про нього згадують не так часто, він вже не має визначального впливу на розвиток культурного життя в Україні загалом і музичного зокрема, колись «Червону руту» називали «провісником незалежності», справжньою музичною революцією.
Мені вдалось протягом досить тривалого часу (більше, ніж рік) бути не просто стороннім спостерігачем на цьому легендарному фестивалі, – я була одним із його організаторів.
Ось що з цього вийшло.
Запропонувавши мені переїхати в Київ на роботу, директор фестивалю Тарас Мельник попередив – жодного особистого життя. А оскільки я займалась ще науковою роботою – то й ніякої науки, відповідно. Я повинна зробити вибір.
Вибір було зроблено, я потрапила в Київ. Обіцяного житла, яким мене повинні були забезпечити, не виявилось – за свою кімнату я весь час платила сама. Зарплатню (коли вже покинула попередню роботу і приїхала в Київ), пообіцяли меншу, ніж по телефону. У квартирі, в яку поселили, не було умов навіть для тимчасового перебування – наприклад, ковдри, якою б можна було вкритись (а жовтень минулого року в Києві був дуже холодний, і до опалювального сезону в квартирі було градусів 12). Звичайно, я застудилась. Але на стажування з постійною температурою 38.5 – 38.8 ходила протягом всього робочого тижня, причому воно тривало як повноцінний робочий день (з 9.00 до 19.00, а іноді й довше) без обідньої перерви чи можливості вирішувати свої питання. Так мене «навчали».
Крім того, що обіцяне мені житло врешті не оплачували, за час, поки я поїхала в Ужгород за речами, туди поселили ще одну людину – не сказавши ні мені, ні їй, що кімнату ми ділитимемо між собою.
Гуманність та доброта роботодавців проявлялись на кожному кроці. Незважаючи на те, що ми зачиняли свою кімнату на ключ, приходимо одного разу додому в єдиний наш вихідний і бачимо, що всі меблі пересунуті, а одне з ліжок замінили. Без попереджень і нашої згоди.
І таких історій за рік назбиралось багато.
Та чи одна я потрапила в таку пастку, яка спочатку здається солодкою, незважаючи на, думаєш, побутові труднощі?
Молодих людей з хорошими рекомендаціями запрошують в Київ на роботу, обіцяючи їм молочні ріки і шоколадні береги. Так «Червону руту» протягом останніх кількох років організовували представники Львівської, Полтавської, Чернігівської, Кіровоградської, Закарпатської, Волинської областей. Оскільки працівники фестивалю зазвичай повністю залежні від роботодавців і фінансово, і житлом – на них дуже легко впливати морально. А якщо ще враховувати соціальну та юридичну незахищеність (адже ніхто з «Червоної рути» протягом багатьох років не був прийнятий на роботу офіційно) – складається ситуація, з якої кожен знаходив такий вихід по-своєму. Як правило, молоді люди, не витримавши тиску і відповідного ставлення, в певний момент не виходили більше на роботу, не узгоджуючи цього з керівництвом.
Але були випадки, коли піти «просили», при чому теж без жодних попереджень чи пояснень. Просто конверт із грошима за ще сьогоднішній день і – до побачення. Жодних відпрацювань, жодних фінансових відшкодувань.
Чи не знали працівники, на що вони йдуть? Певною мірою, так. Але ти розумієш: щоб щось отримати, чимось можна пожертвувати. Наприклад, мене не оформили на роботі за трудовою книгою, але я здобуду обіцяний досвід, дізнаюсь багато нового. Цим можна тримати абсолютно недовго. Досвід ти здобуваєш на будь-якій роботі – і тобі за це відповідно оплачують, а знання взагалі здобудеш будь-де, якщо цього прагнеш. Фальшиві фрази про «українськість» і «патріотизм», якими теж на початку «замилюють» тобі очі, перестають діяти дуже швидко.
Я пропрацювала на «Руті» рік і 2 місяці. Весь цей час графік роботи перевищував за годинами допустимі норми, субота була теж повним робочим днем. Жодного разу за цей час моя заробітна плата не змінювалась, жодних доплат за те, що іноді працювали до 22-24-ої години, а іноді – без вихідних (з понеділка до неділі, і в понеділок знову на роботу).
Процес скорочення з роботи виглядав так. До мене підійшов Тарас Мельник, директор фестивалю, повідомив, що доплатить мені решту заробітної плати, і сказав: «Ми порадились з Оленою і вирішили, щоб ти завтра на роботу не виходила» (Олена Борсук, фантомний працівник «Червоної рути», її ім’я з певних причин не можна згадувати у присутності членів сім’ї Т. Мельника). Більше того – на те, щоб знайти собі нове житло і з’їхати з квартири, в якій я проживала понад рік, мені дали 2 дні. На моє зауваження, що за два дні я навіть речі свої перевезти не зможу, не те що нову квартиру знайти, Мельник сказав: «А що ж – треба». І почав задоволено посміхатись (!), усвідомлюючи складність мого становища і свою зверхність наді мною в той момент, як і те, що він зараз вирішує мою долю, практично виставляючи мене на вулицю.
Про те, щоб відшкодувати мені кошти, передбачені законом у разі скорочення працівників, не йшлося. Двічі я зверталась з таким проханням – його не задовольнили. Тарас Васильович Мельник не пропускав жодної можливості принизити мене – під час всієї телефонної розмови, у якій я просила відшкодувати належні мені за законом кошти, він не переставав пережовувати їжу, голосно плямкаючи в слухавку, а коли я договорила, кинув слухавку, не давши жодної відповіді.
З помешканням ситуація теж вирішилась не на краще – знаючи, що більше впливу на мене не мають, колишні роботодавці підключили сусідку (!) господині з восьмого поверху, яка регулярно почала надзвонювати мені на домашній телефон і переконувати мене в тому, що я повинна звільнити кімнату. Психологічний тиск посилювався також іншим чином – моя колишня колега, яка все ще працює на фестивалі, живе зі мною в одній квартирі. Почали телефонувати їй на мобільний, погрожуючи, що якщо не виїду я, її теж позбавлять житла. Жодних договорів з господинями ми не укладали, повністю довіряючи людям, з якими повинні були «творити спільну українську справу». Кошти за оплату кімнати, в якій я проживаю, із останньої зарплати Т. Мельник мені не виплатив, аргументувавши це тим, що передасть їх сам. Проте коли я зателефонувала з’ясувати, чому на мене тиснуть і хочуть, щоб я виїхала раніше, сказав, що до квартири жодного стосунку не має.
Між іншим, після розмови з господинями квартири (вони зараз перебувають за кордоном), виявилось, що викривлену інформацію про терміни мого виїзду з житла і ситуацію, яка склалася, надала та ж Олена Борсук (помста за неможливість впливати на мою долю особисто). І вони спокійно погодились, щоб я жила, поки не знайду собі іншого варіанту (до наступного дзвінка, у якому таки попросили звільнити кімнату за найкоротші терміни).
Куди дивляться органи, які контролюють працевлаштування? Адже фестиваль існує 22 роки за державні кошти, і майже всі його заходи проводяться за державної підтримки. А дирекція фестивалю використовує людей, особливо молодих і не захищених фінансово, висмикує їх із своїх рідних маленьких містечок, запрошує в столицю, заманює гучним іменем, щоб покористуватись і викинути. Або використати і принизити до такого стану, щоб людина не витримала – і пішла сама. Це їм ще вигідніше. Тоді – жодного розголосу, жодних невдоволень.
Сподіваюсь, цього разу справа набуде достатнього розголосу, аби припинити знущання над працівниками, і звернути увагу на незаконну діяльність фестивалю. Хоч наше законодавство і недосконале, але свободу слова поки ніхто не скасовував.
І даремно чекати, що стан української культури та музики зміниться, поки їх доля в руках таких людей, та ще й підтримується державою.
Фото – з архіву фестивалю "Червона рута"
Оце так жесть.
Щось з роботою на фестивалях цього року не тільки у мене складно.
Тримайся!
Дякую!
Підарами народжуються.
Смешно.Девочка,назовите хоть 1 фестиваль в Украине на который работников оформляют?
Червона Рута всегда существовала на деньги спонсоров,а не на "державну пидтримку" не смешите курей.
Шановний(а), погляньте, будь-ласка, бюджет міністерства культури України і Мінсім"їмолодьспорту за останні 10 років мінімум і повірте, ВАМ перестане бути "смєшно".
у червоної рути ніяких спонсорів нема!!! вони дармоїди!спонсори були 15 років назад
таки, як не дивно, є. їм висловлювали подяку на заходах фестивалю. тобто, вже, сподіваюсь, були.
довелося попрацювати на "червоній руті-2009"
все можна прочитати в статті чернівецького журналіста Тараса Піца http://reporter.cv.ua/news/chervona_ruta_2009_afera_jaku_rozruljuvali_kijani/2009-09-29-11
Висновок- одна родина піариться, як хоче а бабло платників податків
чесно кажучи, був кращої думки про фестиваль та його керівників, але після того як побував на ньому та ще почув як члени жюрі висловлюються на адресу виконавців (я сидів поруч) – все змінилось.
співчуваю дуже Мар'яні, можливо її приклад допоможе іншим не потрапити у пастку цих "патріотів"
сумно, що цей фестиваль проходить під керівництвом таких людей
Дякую за підтримку!
Справді не хочеться, аби ще хтось наступив на ті ж граблі.
ясно, що це все дуже сумно, але питання: чому ви так довго там тримались? зрозуміло, що бидло так і буде ставитись до найманих працівників, якщо працівники дозволяють до себе так ставитись.
Фестиваль умер лет 10 назад, печальное зрелище было в году так 2006-2007 точно не помню, когда на финале из зрителей были только родственники музыкантов. Я увидел на ТВ часть финального концерта 2011 , и возник вопрос .. А что там вообще можно делать больше года ? По городам и весям устраивать отборы ? Так уже 21 век – пусть участники шлют МП3 записи на почту, регистрируются . Послушать – отобрать 50 лучших – много времени не займет. А.... да.. точно... надо же как -то бюджет на командировки списывать – об этом я и не подумал.
та директора как бомжи были одеты
Реальний жестяк!Зовсім такого не очікував. ОТ вам і проукраїнство і патріотизм!сцукі!Дівчинку шкода.
У тому й штука, що багато хто з нас ходить в рожевих окулярах. Натомість мій колишній директор Тарас Мельник любив повторювати: "Ти або наївна, або дурна, якщо все ще віриш людям".
Іноді запізно, але все ж робимо висновки.
Маряна Ви же работали, знаете где офис находится, сходите в налоговую или в асоциацию защиты работников (или что-то такое) и все решится
У Тараса ше була сорочка з Мікі Маусом, ну і дві квартири в центрі.
Я там взагалі надурняк рік "працював".
квартири вже три.
тобто в центрі три
всех их нах обманщиков был я там и участвовал урррррроды а марьяна и оксана классные))))
я працювала на фестивалі у Запоріжжі, у 1991 році (грошей не платили,волонтером,за житло та їжу та відвідування концертів), потім працювала у дирекції в 1994 році.
Так, погоджуюсь, сімейна фірма проводить фестиваль.
перший-другий фестиваль були кльові, а далі покотилось.
основним спонсором завджи була Кока-кола, державна підтрима на папері.
цього року дуже здивувалась,що фест проходив у оперному театрі, таки склалось враження,що держава підтримала.
але сам фест уже не той.
країна мрій та трипільське коло набагато цікавіші.
Коли йдеться про волонтерство (яке дуже поширене на фестивалях), про гроші говорити не варто, так само члени журі на фестивалі "Червона рута" працювали безкоштовно. Але ці речі наперед узгоджувались.
А коли ти кожного дня ходиш на роботу, і тобі даються обіцянки, котрі врешті не виконуються, а в певний момент взагалі переходиться через будь-які межі – це інша історія, історія обману і вседозволеності з повною впевненістю того, що все залишиться замовченим і безнаказаним.
Більше того – тих дій виявилось замало, Мирослав Мельник вже був на зустрічі з моїм новим директором. Мета візиту – розповісти, яка я підступна. От тобі і патріотизм, і людяність, і вдячність.
Щиро дякую, Тамаро, за підтримку!
...ще "та" сімейка...Пам'ятаю їх ще з 1991(Запоріжжя).Їхнє жлобство і лукавство проявилися вже тоді. Видно,- час деяких не "лікує",на жаль...
Мар'яно,є ділова пропозиція на квітень-травень.Зателефонуй,будь-ласка, на 063 155 02 50.
Мар'яна! Дуже рада, що знайшла вашу статтю!!!
Proshu vybachennya za "latins'ku pisaninu"...
Ya vzhe chetvertyj rik, yak prozhyvayu zakordonom, i neshchodavno zgadala za cyu, tak zvanu, "Chervonu Rutu" ta ii "zaviduyuchyx....
Vasha stattya mene glyboko zachepyla i nagadala meni toj chas, koli ya tam pracyuvala(ce bulo naprotyazi 2004 roku). Moya istoriya duzhe skozha na vashu, ya bi navit' skazala, shcho vona tochnisin'ko taka sama, yak vasha. Ya ne ochikuvala znajti shchos' podibne v interneti vid lyudini, yaka perezhila tezh same, shcho i ya...
V 2004 roci braty Mel'nyky zaproponuvali meni kynuti moe navchannya v sholi(na toj chas ya zakinchyla 9 klas) i perejti do nyx – za ix slovami – navchatys' u nyx, zdobuvayuchy spcial'nist' menedzhera – organizatora. Ya pogodylas'(tym bil'she, shcho mij tato navchavsya z nymy v svij chas, i vony buly jogo davnimi znajomi.)Tato navit' i ne pidozryuvav, kudy mene viddav. Ci lyudy moral'no prynyzhuyut',, ya dumala, shcho ce til'ky meni tak zdavalos' i zapevnyuvala sebe, shcho vse bude dobre i ya zdobudu praktyku menedzhera, yaka sgodyt'sya meni v majbutn'omu. Ishov chas,, zhyla ya v Kievi, v kvartiri, v yaku mene poselyly Mel'nyky. Pracyuvala kozhen den' bez vyxidnyx z 9 do 19, a to i piznishe. Do domu ne puskali(ya zhyla v Kyivskij oblasti, 2 godyny izdy vid Kieva). V mene bulo take vidchuttya, shco ya nibi v yakijs' "tyurmi", ne mayu prava na svoe vlasne zhyttya, princypy. Ya ne bachyla druziv i ridnyx misyacyami. Koly diznalas', shcho zagynuv tato moe najblyzhchoi podrugi, probuvala v Mel'nykiv vidprosytysya na poxorony.
Prodovzhennya:
Ce meni koshtuvalo duzhe bagato blagan' i opravdan', ya ledve dobylas', shchob vony mene zrozumili i vidpustyly pidtrymati podrugu v tyazhku xvilinu. Protyagom vsix dniv mogo perebuvannya v cij "shkoli", ya diznalasya vipadkovo, shcho nasha robota she i oplachuet'sya, vid takoi zh robitnici, yak i ya. Ale, ya zrozumila, shcho cya informaciya bula v sekreti, i ya ne povynna bula diznatysya, shcho moya robota povynna buty oplachena. Meni ni kopijki ne platyly za moyu robotu, majzhe po 10 godin na den', bez vyxidnyx.Ne mayu4y dosvidu z takymy sytuaciyamy, ya ne vymagala i, navit', ne pochinala rozmovy na cyu temu, z kerivnyctvom. Yak zaraz pam'yatayu xytru fizionomiyu Myroslava Mel'nyka, yakyj lyubiv moral'no poznushchatysya a mene. Pro Tarasa – vzagali movchu. V kinci kinciv, pokorystuvavshys' mnoyu, v odin prekrasnyj den', mene vystavlyayut' za dveri i govoryat' dopobachennya, bez poyasnen'. Skazaly zabraty rechi z kvartyry i z'ixati v toj zhe den'. Ya bula na s'omomu nebi vid shchastya, shcho, ya, nareshti, zvil'nylasya i pokynyla cix lukavyx i korysnyx lyudej. I spodivalasya, shcho prijde chas – i xtos' perestane movchaty i vidkryto skazhe kym, naspravdi e dyrektory festyvalyu "Chervona ruta". P.S. Studiya, de mi pracyuvali, znaxodylas' v Kyevi, v kvartyri, de bylo vse pryxovano i zasekrecheno. Ne dozvolyalosya nikomu z nas rozgoloshuvaty, shcho vona znaxodyt'sya same tam,, i shchob popasty na robotu, kozhen z nas mav podzvonyty v dveri rivno 3 razy, shchob znaly, shcho ce svoi.
Xotilosya by znaty chy do teper Mel'nyky e dyrektoramy festyvalyu, chy ix, vse zh taky, vykryly, i zaluchyli pevni miry pokarannya za vchynene.....
Пані Мар'яно, я вдячна Вам, що Ви знайшли час і відгукнулись на мою історію. Власне для цього я і писала її – для подальшого діалогу, зворотнього зв'язку. Бо ані Ваша, ані моя історія не були єдиними чи винятковими. Я чула їх багато за час роботи, чую та читаю їх і далі. Немало дівчат і хлопців, намагаючись допомогти українській справі, навчитись чомусь не врахували міри цинізму і антигуманності роботодавців, тому працювали совісно або безкоштовно, або за смішні гроші. Напевно, таки прийшов той час (xtos' perestane movchaty i vidkryto skazhe, kym naspravdi e dyrektory festyvalyu "Chervona ruta"), і я вирішила застерегти тих, хто міг би в майбутньому потрапити на цю роботу.
"Studiya, de mi pracyuvali, znaxodylas' v Kyevi, v kvartyri, de bylo vse pryxovano i zasekrecheno. Ne dozvolyalosya nikomu z nas rozgoloshuvaty, shcho vona znaxodyt'sya same tam,, i shchob popasty na robotu, kozhen z nas mav podzvonyty v dveri rivno 3 razy, shchob znaly, shcho ce svoi," – нічого не змінилось, крім, можливо, самої квартири.
Директори теж не змінились, покарань чи інших мір ніхто не застосовував. Та й фестиваль працює ще за совковими схемами, не враховуючи ані досягнень у сфері технологій, ані HR, ані роботи/результатів інших подібних організацій.
Риба гниє з голови.
Якщо є бажання поспілкуватись детальніше – залиште контакти або додавайтесь у друзі на Facebook: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.232466970196828.45473.232453890198136&type=3#!/maryana.leto
https://www.facebook.com/maryana.khemij
То, что они плохие люди я согласна на 100 %. Я работала с ними в 2001 г., мне хватило 3 месяца тоже без выходных с утра до ночи и не какой благодарности. Последний скандал с Тарасом закончился моим увольнением, хотя я уволилась сама, но всему персоналу сообщили, что они меня выгнали.
Головне – не втрачати віру в себе і рухатись далі. Всі, хто розуміє, в чому справа – підтримають, допоможуть. А вестись на їхні заявки і брехню – не варто, вони надто ниці, щоб брати це близько до серця.
Між іншим, Тарас таки одружився зі своєю коханкою, дотиснула його :)
а хто його нинішня дружина? тоді була – директорка дитячого хору (якщо я нічого не плутаю)
Олена Борсук, про яку йдеться в тексті.
Олена? Нічого собі! От новина... Я сама у них на шару пропахала, років 10 тому. Юна і наївна була – за "ІДЕЮ", та ще й із заниженою самооцінкою на той час. Мені казали, що я ще не навчилася, не приношу гроші, і маю сама їм доплачувати за те, що мене вчать. Всі знайомі або не вірили, що мені не платять, або біля скроні пальцем крутили. Жила на утриманні батьків. Майже рік пропрацювала. За цей період декілька разів давали якісь копійки – у сумі 100 грн не набереться.
Наразі я влаштувалась туди працювати і мені нереально тепер страшно. Сподіваюсь, все буде добре.
а, може, варто знайти іншу роботу, поки не пізно?
вони самі в болоті по вуха – та й інших хочуть за собою потягнути.
щиро раджу знайти щось краще. яка у Вас освіта?
напишіть мені на maryana_khemij@meta.ua спробую допомогти
Нещодавно була на відбірковому конкурсі фестивалю. Дуже не сподобалося відношення до учасників. Проводячи конкурс такого великого рівня, нехай навіть це відбірковий етап, організація дуже погана. Нас позганяли у холодний зал, в якому ми пробули майже цілий день, після чого я перехворіла. Були учасники, які приходили навіть ще не подавши анкету, ніби так: я проходила мимо, тут вирішила поспівати, прийшла, поспівала і отримала призове місце. Якщо це український фестиваль, то пісні мають бути УКРАЇНСЬКІ, а не збрід іноземних пісень на вподобі Ріханни, Адель і т.д. Це конкурс української музики і в своєму прес-релізі вони чомусь пишуть, що фестиваль проводиться з "місією виховання патріотичної свідомості в усіх регіонах України", тільки чомусь хто що хоче – те і виконує.У нас є що співати, наша музика не гірша за іноземну, а навіть краща, невже цього не зрозуміти?!
Про що можна говорити, коли вони відбирають учасників, які сьогодні співаючи зарубіжну естраду, незнають своїх українських народних пісень.В учасниці питають про українську народну пісню, а вона ніоднієї елементарної навіть не знає,їй зал наспівує"Ой, чий-то кінь стоїть", а вона кліпає очима і мовчить, або інша, яка навчаючись у школі, не може згадати ніоднієї книжки, яку прочитала. Ганьба!!!!!!!! Ви або не питайте таких запитань,якщо відбираєте до фіналу, або не давайте таким конкурсантам призових місць, бо люди сміються, а ті, які справді і співають гарно і гідні цих призових місць тримають для себе надію, а потім розчаровуються, дивлячись на таких клоунів. Після цього можна зробити висновок, кого ви туди набираєте і хто там у вас працює. Мабуть кожен погодиться, що як би гарно людина не співала, вона повинна бути ще і інтелектуально розвиненою,якщо вже вона приймає участь у подібних конкурсах, і прокладає шлях на велику сцену, щоб не ганьбити себе, рідних, свій край, свою батьківщину, ато недивно тепер, що народ, дивлячись на таких, для себе формує певні висновки та уявлення про те,які люди знаходяться на сцені сучасної української естради (вибачте, це не стосується всіх, просто розказала на прикладі того, що бачила).
Вірю кожному слову. Гнила у нас країна. Гнила з голови. З будь-якої: чи б то Верховної зРади, чи президенти (всі з 1991р.)чи директор смердючої Червоної рути, де я двічі брав участь і вигравали завжди "свої", а нам звукооператор,с*ка, навіть монітори на сцені вимкнув, щоб ми облажалися, нічого не чуючи (Кіровоград 1999 та2001). Після того ми туди більше ні ногою. Назавжди. Плювати хочеться на такий ср*ний "патріотизм". Пафос і мильна булька. Ось і все.
Ох, скільки років пройшло, а прийоми все ті ж. Я працювала на фесті в 201*му. Ті ж самі слова, та ж ідеологія, але вже не від Тараса, а від Мирослава (Хоча поза роботою нормально спілкувалися, майже дружні відносини). Пощасливилось, що в мене було житло. Витримала півроку. Підопічні Тараса Мельника- якась секта, чесне слово=) Жінка- то тільки для кухні, народжувати дітей і т.д. Ох я декілька разів їм виказала, то не чіпали мене потім зовсім. Проміняла хорошу роботу на от це. Люди, намагайтеся якнайбільше дізнатися про місце, де хочете працювати. Чому ж я так не зробила(
Цікаво в житті буває. Нагадалися мені Мельники з їх ЧР, от і вирішила поґуґлити чи є ще. А натрапила на такі знайомі історії. Років і років пройшло, а все без змін: і люди ті ж самі, і психологічні прийоми у них незмінні.